Testovi mobitela

ZOPO ZP920 Magic

ZP920 Magic ZP920 Magic ZP920 Magic ZP920 Magic ZP920 Magic ZP920 Magic ZP920 Magic ZP920 Magic ZP920 Magic ZP920 Magic ZP920 Magic ZP920 Magic ZP920 Magic ZP920 Magic ZP920 Magic ZP920 Magic ZP920 Magic ZP920 Magic ZP920 Magic
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 12-2014
Vrsta uređaja Smartphone
Dual SIM Da
Frekvencija 850 / 900 / 1800 / 1900 / 4G
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 145 x 72,8 x 8,7
Masa uređaja (g) 150
Operativni sustav Android 4.4 KitKat
Chipset MTK MT6752
Procesor Cortex-A53
Frekvencija procesora 1,70 GHz
Broj jezgri procesora 8
Grafički procesor ARM Mali760 MP2
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 5,2
Rezolucija ekrana 1920 x 1080
Tehnologija ekrana IPS
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Pikseli po inču (ppi) 424
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 16 GB
RAM memorija 2 GB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 64 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 13 megapiksela (4600 x 2832)
Rezolucija prednje kamere 2 megapiksela (1600 x 1200)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Stabilizacija slike Ne
Rezolucija video snimanja 1920 x 1080
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da (4.0)
NFC Da
WLAN WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Da
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 2300
Vrijeme čekanja 2G (h) 120
Vrijeme čekanja 3G (h) 120
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS, GLONASS, Beidou
Organizator Da
Dodatno microSIM, Wi-Fi display
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 27
Vrijeme uključivanja kamere (s) 2
Benchmark test Quadrant (bodova) 15523
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 2.199 kn
Info Hangar18



http://www.hangar18.hr
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Čarobno dobar
Autor: Ivan Luzar

Za naziv Magic zaslužne su odlične specifikacije, ekran, izrada i odlična cijena

10.03.2015.

 

Zopo ZP920 Magic se po mnogome ističe od svoje cjenovne klase te zadire i u skuplju kategoriju flagshipova nekim unikatnim funkcijama, ali i jedinstvenim dizajnom. Kakvim se Zopo ZP920 Magic pokazao u ostatku testa, saznajte u nastavku naše opširne recenzije.

Sadržaj pakiranja

Zopo ZP920 Magic dobili smo u bijeloj kutiji u kojoj smo pronašli i punjač, microUSB kabel duljine 100 cm, slušalice s mikrofonom i zaštitnu foliju za ekran.

Ergonomija, dizajn i izrada

Zavezanih očiju, Zopo ZP920 bismo bez problema mogli zamijeniti za neki od glasovitijih modela, poznatih po odličnoj izradi. Prvo što nam pada na pamet je high-end Sonyjeve Xperia linije, poznate po iskorištavanju metala u konstrukciji, a koji nudi zavidnu čvrstoću izrade. Stražnja stranica je pak za razliku od onih na Xperijama, izmjenjiva te izrađena od dosta čvrste plastike. Time kućište ne škripi ni na jednom dijelu niti ne primjećujemo izvijanja. Na testu smo imali iznimno atraktivnu i maštovitu verziju koja na stražnjoj stranici ima slike sivog, crnog i bijelog perja. Dostupna je i šarenija verzija koja uz bijelu prednju stranicu ima plavo, ružičasto i žuto perje na stražnjoj. Nasuprot perju na stražnjoj stranici, ZP920 nije perolak već, baš suprotno, ostavlja dobar dojam težine u ruci koji uz oštrije, metalne bočne bridove daje čvrsto ležanje u ruci.

 

Podno ekrana nalazimo kapacitivne navigacijske tipke, u konfiguraciji prošireni meni – home – te tipka za nazad. One su crvenog pozadinskog osvjetljenja, pri čemu je home tipka crveni krug, dok su druge dvije tipke bočno od nje samo malene točke. Dok je ekran uključen, home tipka svijetli podosta prigušeno, no svejedno vidljivo. Pri pritisku bilo koje od tri kapacitivne tipke, home tipka zasvijetli u punom sjaju, a druge dvije pale se na nekoliko sekundi. Home tipka ima dvostruku zadaću te služi i kao notifikacijski LED. Zopo tu funkcionalnost naziva BreathLight, budući da home tipka svijetli postepeno kod propuštenog poziva ili slične notifikacije, iz isključenog do pola osvjetljenja, kao da diše. Pri punjenju pak, home tipka diše neprestano.

 

Kao dešnjaci, zamjerku inače odličnoj ergonomiji upućujemo pozicioniranju tipke za otključavanje s lijeve strane uređaja za koju je potrebno prilično potegnuti kažiprst desne ruke. Ipak, ljevaci će profitirati od pozicioniranja, budući da je tipka za palac u gotovo idealnom položaju na bočnoj stranici. Tipke za reguliranje glasnoće podosta su visoko na lijevoj bočnoj stranici dok gornja stranica sadrži samo 3,5 mm audio priključak. Na donjoj stranici nalazimo mikrofon, microUSB priključak te prorez za umetanje nokta kojim se može maknuti stražnja stranica. Ona pak uz iznimno atraktivan dizajn ne sadrži mnogo, osim kamere, jedne LED bljeskalice te diskretnog Zopo logotipa iznad mono zvučnika.

Ekran i tipkovnica

Full HD rezolucija Zopa ZP920 Magic rasprostranjena je na 5,2 inča dijagonale čime nudi vrlo dobru oštrinu. Sam ekran je izveden u LTPS tehnologiji, viđenoj i na One Plus Oneu. Ipak, panel na Zopu je mnogo izraženijih boja i boljih kutova gledanja. Osvjetljenje je također podosta jače te nudi odličnu preglednost pri upadanju sunca. Uz dodatnu zaštitnu foliju u pakiranju, Zopo ZP960 dolazi već s tvornički apliciranom zaštitnom folijom.

 

Standardna Android tipkovnica je ugodna za tipkanje zahvaljujući velikim tipkama te odličnoj preciznosti touchscreena. Nudi ispravke grešaka, koje po običaju postaju bolje što je više koristimo. Moguće je i unositi tekst glasom, što radi prilično dobro čak i za hrvatski jezik, no dosta ovisi o količini okolinske buke.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Već pri prvom paljenju, koje inače na Zopu ZP920 traje tek 27 sekundi, nudi nam se update sustava, koji verziju Androida zadržava na 4.4.4 KitKat te uglavnom sadrži zakrpe. Sam sustav je podosta promijenjen, no promjene su uglavnom sačinjene od dodatnih funkcionalnosti. Dodane su mogućnosti promjene sistemskog fonta, praćenje gesta poput izmjene slika u galeriji pomicanjem ruke iznad ekrana ili pak gesta na zaključanom zaslonu, poput double tap to wake. Izgled sustava je dosta sličan Nexus verziji Androida, s tek promijenjenim ikonama te pojednostavljenim lockscreenom koji nudi samo otključavanje i prečac za otvaranje kamere.

 

Upravo zbog diskretnijih promjena, Zopo Magic je veoma brz uređaj. Zastajkivanja nismo primjećivali, osim pri onim tipičnima za neke aplikacije, poput Facebooka i Twittera. U home screen launchera moguće je postaviti 16 ikona u 4x4 raster, s po još 4 ikone u dock. Broj stranica launchera je neograničen.

 

Automatsko paljenje i gašenje dostupno je kao i na nekim drugim dual SIM modelima, a Zopo ZP920 je jedan od rijetkih modela kojima alarm radi i dok je uređaj isključen. Također je dostupna i HotKnot proširena NFC funkcionalnost, također poznata s drugih dual SIM modela, koja nudi izmjenu slika i podataka s jednog uređaja na drugi, slično kao i Android Beam.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Imenik i aplikacija za pozive razdvojeni su u dvije aplikacije. U aplikaciji za pozive kontakte je moguće pretraživati putem T9 unosa, poznatog iz vremena mobitela s fizičkim tipkovnicama. Kontakte je moguće dodavati i prepravljati samo iz aplikacije za imenik, koja nudi i nešto detaljniji pregled kontakata. Kontakti se pak mogu sinkronizirati s oblakom i učitavati s obje SIM kartice.

 

Kvaliteta poziva na Zopu ZP920 bila je odlična, bilo da smo pozive imali na glavnoj ili pak na sekundarnoj SIM kartici. Sugovornici su nas uvijek jasno čuli, dok smo tek pomalo slabiji signal iskusili na sekundarnoj SIM kartici, koja je češće hvatala 2G signal nego 3G. Pri upućivanju poziva moguće je birati s koje SIM kartice će se izvršiti poziv, a pri dolaznom pozivu sučelje ispisuje preko koje SIM kartice poziv dolazi.

 

Predinstalirani su Facebook i Twitter, no u ponešto starijoj verziji, koje smo odmah updateali preko Play Storea. Obje aplikacije rade podjednako kao i na drugim uređajima, bez zastajkivanja ako ne učitavaju veću količinu podataka.

E-mail i poruke

G-mail i Androidov e-mail očekivani su par. Kao i kod drugih uređaja, rade jednako dobro, bez ikakvih propuštenih mailova. E-mail aplikacija je i lagano promijenjenog dizajna, s tek ponekim malim izmjenama u izgledu, primjerice zaobiljivanju tipaka.

 

Aplikacija za SMS poruke, isto kao i e-mail aplikacija, doživjela je samo kozmetičke promjene. Promijenjene su boje i ikonice, no funkcionalnost je ista. Poruke se slažu prema primatelju i kronološki u razgovore, slične aplikacijama za instant messaging.

Procesor i memorija

Osmojezgreni te 64-bitni Mediatekov MT6752 čipset radnog takta do 1,7 GHz popraćen je i podosta snažnim Mali-T760 grafičkim čipom, dok je 2 GB RAM memorije standardna brojka za uređaj ove klase. Čipset je ipak umanjene snage budući da je maksimum 2,0 GHz, no pretpostavljamo da su se u Zopu odlučili za povećavanje autonomije nauštrb manjim prednostima u performansama.

 

Od 16 GB pohrane na Zopu ZP920, korisniku je dostupno oko 12,6 GB. Memorija je pak proširiva microSD karticama kapaciteta do 64 GB, čija se cijena kreće od 250 kuna.

Baterija i trajanje

2300 mAh Zopa Magic u najboljem slučaju daje prosječnu autonomiju. Osam jezgreni procesor u intenzivnijim zadacima troši podosta baterije, čak više nego prilično veliki ekran. U aktivnijem korištenju, browsanju interneta, dopisivanja putem Whatsappa te poneki youtube klip, bateriju bismo mogli isprazniti u dva do dva i pol sata. Umjerenijim korištenjem od oko sat vremena dopisivanja i browsanja interneta, s oko 30 minuta slušanja glazbe, na kraju dana bismo imali oko 20% preostalog kapaciteta. Jedan dan konzervativnijeg korištenja je moguć, no pri intenzivnijem korištenju ne bismo se previše udaljavali od punjača.

Multimedija, FM radio, glazba

Aplikacija za preslušavanje glazbe predinstalirana na ZP920 jednake je funkcionalnosti spram standardne verzije Androida, s tek promijenjenim ikonama. Glazbu je moguće sortirati prema izvođaču, albumu, pjesmi ili pak prema popisima za izvođenje. Sučelje je jednostavno te ne nudi neke naprednije funkcionalnosti. Probali smo također i Google Play Music koji većinu naše glazbene kolekcije pohranjuje u oblaku, a ni s izvođenjem iz oblaka nismo imali problema. Oba playera nude gotovo jednaku kvalitetu reprodukcije, osrednje glasnoće, neovisno o tome koje slušalice koristili.

 

Priložene slušalice su pak srednje kvalitete, mnogo bolje od nekih koje dobivamo priložene uz dual SIM modele, no ipak ne toliko dobre kao one koje se češće prilažu uz flagshipove. Bass je osrednje izražen, no distorziju ne primjećujemo ni kod srednjih, niti kod visokih tonova, neovisno o glasnoći. Ugrađeni je zvučnik glasan za mono zvučnik. Također, kvaliteta reprodukcije nije loša, no bass je prilično neizražen unatoč visokoj čistoći srednjih i visokih tonova.

 

Video reprodukcija Full HD zapisa, bilo da se radilo o .mkv ili .avi formatu bila je bez problema, bez ikakvog zastajkivanja ili odbačenog framea. Odličan kontrast ekrana te velika dijagonala osiguravaju veoma ugodno gledanje videa.

 

RDS FM radio po običaju radi samo sa spojenim slušalicama. Konvencionalne je funkcionalnosti te nudi RDS i pohranu postaja. Kvaliteta prijema je bila dobra, no ovisi također o slušalicama.

Fotoaparat i video

Sonyjev 13,2-megapikselni senzor smješten je iza safirne leće dosta velikog F/2.0 otvora. Već etablirani senzor Zopu ZP920 daje veoma dobru kvalitetu slika. Boje su nešto hladnije, no oštrina je veoma dobra, a šum vidljiv samo pri lošijem osvjetljenju. Dostupno je i HDR snimanje, no ono zahtijeva iznimno mirnu ruku, budući da je za slikanje HDR fotke potrebno dulje vrijeme nego kod drugih modova. Slike slikane HDR-om su pak podosta popraćene šumom, te najčešće još hladnijim bojama nego kod automatskog slikanja. S automatskim smo slikanjem postizali najbolje rezultate, ZP920 je u većini slučajeva ispravno odabrao scenu, s vrlo malo potrebe za ručnim ugađanjem koje dozvoljava sučelje kamere, skriveno u menijima. Inače, samo sučelje kamere pali se unutar 1 sekunde, neovisno o pokretanju s home ili lockscreena, no potrebno je pričekati još 1 sekundu kako bi fotoaparat bio spreman za slikanje, stoga ukupno čekanje traje oko 2 sekunde.

 

Zopo predinstaliranu nudi i Magic Shot aplikaciju, koja brže pali kameru te nudi neke naprednije funkcije koje služe više za obradu slika nego za ugađanje parametara kamere. Magic Shotom tako možemo namjestiti meki fokus na područje lica koje je automatski prepoznato, kako bi nam se lice, u riječima kamere, proljepšalo. Nakon slikanja slike, na selfie je moguće i dodati šminku te uklanjati bore.

 

Video snimanje je pak moguće u Full HD rezoluciji te je jednake kvalitete kao i fotke. Šuma je malo, boje su hladnije, no kontrast je dobar, a nismo ni primijetili ispadanje frameova. Izduživanja pri pomicanju su minimalna te ponajviše ovise o svjetlosnim uvjetima.

 

Prednja kamera broji 8 megapiksela, no daleko je od odlične stražnje. Fiksiranog je fokusa, no ima jednake hladnije boje. Podosta je spora za reagiranje na promjenu osvjetljenja, a primijetili smo i poneki ispali frame. Poslužit će za neki selfie, no za video pozive je nešto niže kvalitete.

 

Fotografirano sa Zopo ZP920 Magic

 

Za fotografije u originalnoj veličini kliknite na link:

http://1drv.ms/1AdQoRX

 

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1426160787.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1426160828.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1426160845.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Zopo posjeduje sve glavnije komunikacijske mogućnosti koje high-end uređaj mora imati, no ipak nedostaje infracrveni odašiljač viđen na ostalim flagshipovima. Dostupan je Bluetooth 4.0, LTE, Wi-Fi do ac brzine te NFC. Dual SIM mogućnosti su također podržane, s jednom SIM karticom kao nositeljem data konekcije dok je druga ograničena na glasovne pozive.

 

Predinstalirani browser gotovo je u potpunosti standardni Androidov, no ponovno s tek diskretnijim promjenama u tamnijoj paleti boje te s ponekom drugačijom ikonom. Po performansama nije daleko od Googleovog Chromea, koji je pak trebao sekundu više za paljenje, no nešto je brže učitavao web stranice. Oba se sinkroniziraju s Googleovim računom i bookmarkovima iz desktop verzije Chromea.

Benchmark test

Quadrant Standard ZP920 polaže s dobrih 15.523 boda, čime zauzima prvo mjesto ispred HTC One X. Precizniji Vellamo u browserskom dijelu testa, sa 2571 bodom, Zopo smješta na drugo mjesto, iza LG G3 te par bodova ispred LG Nexus 5. U višejezgrenom benchmarku zauzima ponovno drugo mjesto sa 1830 bodova, no ovaj put iza HTC One M8, ali ispred One Plus Onea. Single Core test pak smješta Zopo na sredinu ljestvice s 1173 boda, no u slično društvo s višeplasiranim LG Nexus 5 te niže plasiranim HTC One M7.

Navigacija

Za iskorištavanje GPS antene, ZP920 nudi predinstalirane Google Karte, no Play Store nudi pregršt alternativa. Testirali smo Nokijine HERE karte čiji paket za Hrvatsku ima 350 MB te nudi dobru pokrivenost. GPS lock smo postigli relativno brzo, unutar par sekundi, pod pretpostavkom da je nebo bilo vedro.

Uredski paket

Predinstalirani Documents To Go je u pomalo zastarjeloj 3.0 verziji te, zanimljivo, ne nudi update na 4.0 verziju putem Play Storea. Nismo mogli ni skinuti 4.0 verziju sve dok 3.0 nismo deinstalirali te nakon toga nismo imali nikakvih problema u otvaranju datoteka. Druge aplikacije poput Microsoftovog Office Mobilea mogli smo instalirati bez problema, koji je kao i Documents To Go sve datoteke otvarao bez problema te nudio ugodno pregledavanje zahvaljujući dobrom ekranu.

Organizator i alarm

Kalendar prati stil ostalog sustava pa su promjene vrlo diskretne. Promijenjen je tek izgled nekoliko ikona, no funkcionalnost je ostala nepromijenjena. Unose je moguće pregledavati po danu, tjednu, mjesecu ili pak prema popisu nadolazećih unosa.

 

Alarm je integriran u aplikaciju sata, koja osim promjena izgleda ikone, nije promijenjena. Nudi štopericu, odbrojavanje, svjetsko vrijeme te mogućnost unosa više ponavljajućih alarma.

Aplikacije i igre

Predinstaliranih aplikacija na Zopu ZP920 nema mnogo, što u potpunosti odgovara manjim promjenama na Android sustavu. Iz malenog popisa istaknuli bismo atraktivnu flashlight aplikaciju i praktičnu notes aplikaciju, koja nudi slaganje unosa po kategorijama. Na Play Storeu dostupno je pak više od 1,3 milijuna aplikacija.

 

Zopo Magic vrti bez problema većinu igara koje smo na njemu isprobali, bilo da smo probali jednostavniji Quiz Up i Temple Run 2 ili pak mnogo intenzivnije FIFA 15 i Real Racing 3. Kod intenzivnijih igara primijetili smo samo nešto dulja učitavanja te pomalo zagrijavanje uređaja u  predjelu kamere gdje se, pretpostavljamo, nalazi čipset.

Cijena za Zopo ZP920 Magic

Zopo ZP920 Magic dostupan je po odličnoj cijeni od 2.199 kuna (veljača 2015.) u webshopu Hangara18. Cijena je veoma atraktivna, obzirom da Zopo može bez problema parirati jačim i skupljim modelima.

Cool faktor

Zopo Magic ističe se od ostalih modela manjih proizvođača, ali i etabliranijih poput Samsunga i Sonyja, ponudom veoma neobičnih i atraktivnih stražnjih stranica.

Zaključak testa

Zopo ZP920 se nikako ne čini kao budget orijentirani mobitel, makar imao prilično nisku cijenu. Ekran, dizajn i kvaliteta izrade su vrhunski, ravni Sonyju, a po specifikacijama posramljuje konkurenciju u cjenovnoj kategoriji. Zopo Magic je i jedan od prvih 64-bitnih modela koje imamo prilike testirati, no njegovih 8 jezgri ima tek standardne performanse. Ipak, na takav standard performansi navikli smo u skupljim modelima. Zopo ZP920 jedino je zakinut  u autonomiji baterije koja je sa svojih 2300 mAh ispod prosjeka.

 

Plus

+ Brzina

+ Izrada i dizajn

+ Ekran

+ Cijena

 

Minus

- Baterija

Konkurencija - Noa X81

Iako je Noa X81 gotovo jednake cijene i specifikacija, Zopo ZP920 djeluje kao mnogo rafiniraniji proizvod. Kvalitetnijom izradom ZP920 gura se ispred Noe, no Noa ima nešto veću bateriju (2500 mAh), te 16 megapikselnu kameru spram Zopovih 13,2. U ostalim specifikacijama oba modela vode mrtvu trku. Oba imaju Full HD ekrane (Zopo ima neznatno veći), oba imaju osmojezgreni procesor clockan na oko 1,7 GHz, te  2 GB RAM memorije. Zopo pak može imati aktivne dvije SIM kartice istovremeno uz MicroSD karticu, dok Noa mora žrtvovati jedan SIM slot, koji postaje microSD slot. Noa X81 dostupna je po cijeni od 1.999 kuna.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1426160869.jpg

Konkurencija - Samsung Galaxy S5

Iako Galaxy S5 broji dvostruko manje jezgri nego ZP920, po performansama je ipak ponešto bolji. Samsung pak sa Zopom dijeli jednaku količinu RAM memorije i Full HD ekran, no ZP920 jednaku rezoluciju raspoređuje na 0,1 inča veći ekran. Osjetno veći kapacitet baterije na Samsungu osjeti se i na autonomiji, unatoč rastrošnijem AMOLED ekranu. Malena prednost u specifikacijama i se ne vidi u gotovo trostruko većoj cijeni Samsunga, koja iznosi 6.298 kuna.

 

©Mobil.hr, 03/2015.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1426160885.jpg

 

 

 

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori