Testovi mobitela

ZOPO ZP999

ZP999 ZP999 ZP999 ZP999 ZP999 ZP999 ZP999 ZP999 ZP999 ZP999 ZP999 ZP999 ZP999 ZP999 ZP999 ZP999 ZP999 ZP999 ZP999
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 01-2015
Vrsta uređaja Smartphone
Dual SIM Da
Frekvencija 850 / 900 / 1800 / 1900 / 4G
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 151,6 x 76,3 x 9,2
Masa uređaja (g) 145
Operativni sustav Android 4.4 KitKat
Chipset MediaTek MT6595
Procesor Cortex-A17
Frekvencija procesora 2,00 GHz
Broj jezgri procesora 8
Grafički procesor IMG Rouge G6200
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 5,5
Rezolucija ekrana 1920 x 1080
Tehnologija ekrana LTPS G+FF
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Pikseli po inču (ppi) 480
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 16 GB
RAM memorija 3 GB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 32 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 14 megapiksela (4160 x 3120)
Rezolucija prednje kamere 5 megapiksela (2560 x 1920)
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da
NFC Da
WLAN WiFi 802.11 b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Da
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 2700
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS
Organizator Da
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 23
Vrijeme uključivanja kamere (s) 1
Benchmark test Quadrant (bodova) 22480
Trajanje baterije u praksi (dana) 2
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 2999 kn
Info Hangar18



http://www.hangar18.hr
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Lavlje srce
Autor: Ivan Češković

U radu se Zopo ZP999, u trenutku našeg testa, pokazao kao najbrži Android uređaj

14.03.2015.

 

Zopo je jedan od mnogobrojnih kineskih brandova koji se pojavio s masovnim korištenjem smartphone uređaja, no od tih mnogobrojnih kineskih proizvođača Zopo izdvajaju kvaliteta uređaja i cijena po kojoj pruža svoje uređaje.

Testirani Zopo ZP999 je uređaj koji napada ostatak flagshipova na tržištu. ZP999 je primio naziv Lion Heart, u prijevodu lavlje srce. Odgovor na pitanje da li opravdao naziv lavlje srce možete saznati u našem opširnom testu Zopo ZP999. Kineski lav Zopo ZP999 u pohodu je na najvišu klasu smartphone uređaja.

Sadržaj pakiranja

Uređaj dolazi u moderno dizajniranoj kutijici na izvlačenje. Uz Zopo ćete pronaći punjač, USB kabel duljine 100 cm, slušalice, uputstva te dodatnu zaštitnu foliju za ekran.

Ergonomija, dizajn i izrada

Zopo ZP999 je uređaj većih gabarita. Uređaj se diči ekranom dijagonale od 5,5 inča kojeg je smjestio u dimenzije od 151,6 x 76,3 x 9,2 milimetara. Uređaj koji posjeduje ovakve dimenzije za mnoge je problem upravljanje jednom rukom. Zopo nije izuzetak. Često ćete morati upotrijebiti obje ruke kako bi jednostavnije upravljali njime.

 

Izrada uređaja je na visokoj razini. Jedini lošiji dojam nam je ostavila stražnja maska. Maska djeluje šupljikavo. Zapravo i ne možemo reći da je loš dojam ostavila jer zbog teksture na njoj ne ostaju tragovi korištenje i zbog uvučene kamere zaštitna maska vam neće ni trebati.

 

Na prednjoj strani ispod ekrana smjestile su se kapacitivne tipke dok su se iznad ekrana smjestili kamera i senzori. Na stražnjoj strani se nalaze samo kamera s LED bljeskalicom i zvučnik. Tipke su se uz microUSB ulaz i 3,5 mm audio utor smjestile na bočnim stranama.

Ekran i tipkovnica

Zopo posjeduje 5,5-inčni LTPS ekran s rezolucijom od 1920 x 1080 piksela te s gustoćom piksela od 480 ppi. Zahvaljujući ClearMotion tehnologiji slika je oštra i bogata detaljima uz kut gledanja od 180 stupnjeva pri kojemu nema odstupanja u prikazu boja i slike.

 

Tipkovnica je standardna Google tipkovnica koja nam uvijek pruža ugodan rad i tipkanje. Tipkovnica od dodatnih opcija nudi predviđanje i ispravljanje teksta, swype način unosa te unos putem govora. Zahvaljujući veličini ekrana i njezinoj preciznosti tipkanje je ugodno.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Zopo ZP999 dolazi s Kitkat inačicom 4.4.2. Buduće nadogradnje je za očekivati pošto se radi o Zopo mobilnom uređaju, no trenutno nema vijesti o nadogradnjama.

 

Sučelje nije dobilo preinake i sučelje je tvorničkog Android dizajna. Zahvaljujući što Zopo nije preuredio sučelje odvijanje zadaća i radnji je ekspresno bez ikakvih zastajkivanja, što pruža ugodan rad s uređajem.

 

Uređaj dolazi s tri početna zaslona, no pritiskom na Menu tipku lako možete dodati i više zaslona ili ukloniti postojeće ako želite. Limita na broj zaslona nema.

Notifikacijska traka je ostala nepromijenjena te također donosi „kockice“ koje su kratice za Wi-Fi, mobilne podatke, Bluetooth i slične stvari. Navigacijske tipke, osim što su bez pozadine, ali samo na početnim zaslonima, sada je moguće i sakriti ako gledate neki sadržaj u punom zaslonu te ćete time potpuno iskoristiti ekran.

 

Google tražilica se nalazi na ekranu i nije ju moguće ukloniti. Uređaj ne donosi dodatnu paletu svih widgeta već su prisutni svi standardni.

Od zanimljivih dodatnih opcija koje bismo naveli je Smart Wake funkcija. Ova opcija osim što omogućuje buđenje uređaja dvostrukim dodirom omogućuje i definiranje raznih gesti kao npr. pauziranje glazbe, otključavanje, prebacivanje pjesama te pokretanje pojedinih aplikacija.

 

Tijekom korištenja nismo primijetili ni jedan problem ili prisilno zatvaranje aplikacija. U radu je, rekli bismo, trenutno najbrži Android uređaj. Svaka radnja je ekspresna i nema čekanja na otvaranje aplikacije ili nešto slično. Sasvim ugodno iskustvo.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Imenik nije doživio promjenu već je standardni Google imenik. Raspoređen je u nekoliko kartica među kojima se nalaze i kartica s najčešće biranim brojevima. Iako se radi o Google imeniku i aplikaciji za pozive, funkcije su joj, koliko smo primijetili, malo srezane te nismo pronašli Google Caller ID funkciju.

Kvaliteta poziva odlična. Zvučnik je glasan i moći ćete čuti sugovornika i u glasnijoj okolini.

 

U pogledu društvenih mreža nije toliko napredan kao konkurencija koja u startu nudi široku lepezu raznih aplikacija i pridruživanja. Jedina društvena mreža koja je prisutna u startu je Facebook; očekivali smo da će imati i Google+, no izostao je.

E-mail i poruke

Kao i na svim Androidima i ovdje su prisutne dvije aplikacije za e-mail. Prva je Gmail koja je nedavno dobila podršku i za ostale e-mail račune te će vam ona vrlo moguće biti sasvim dovoljna. Druga aplikacija je obična e-mail aplikacija koja se nije mnogo mijenjala u svojoj povijesti.

 

Na uređaju je izostala Hangouts aplikacija i stoga on dolazi sa standardnom aplikacijom za poruke koja ne nudi toliko mnoštvo opcija kao Hangouts, ali vjerujemo kako će vam biti sasvim zadovoljavajuća.

Procesor, memorija

Zopo ZP999 dolazi s MediaTek MT6595 čipom u kombinaciji s osmojezgrenim procesorom koji kuca na 2 GHz. Uz njega nalazi se i 3 GB radne memorije. Specifikacije su se pokazale dobrima i nismo im našli zamjerku. Rad s uređajem je iznimno ugodan.

 

Uređaj dolazi s 32 GB interne memorije od čega je korisniku za pohranu dostupno 27 GB. Uređaj također ima podršku za microSD memorijske kartice.

Benchmark test

Benchmark testiranje smo odradili na tri aplikacije, Quadrant, Vellamo i Antutu aplikacije. Prilikom testiranja na uređaju uz sve predinstalirane aplikacije bilo je instalirano nekoliko aplikacija koje smo koristili.

 

U Quadrant Standard aplikaciji uređaj je postigao 22.480 bodova. Rezultat je očekivan s obzirom na specifikacije koje uređaj posjeduje i svrstao se u rang ovogodišnjih flagship modela. Prema bodovima je bio uz bok HTC Desire Eye.

 

U Vellamo aplikaciji na dijelu testa određenom performansama uređaj je postigao 1758 bodova gdje se smjestio skoro 250 bodova iznad HTC Desire Eye modela.

 

U Antutu aplikaciji Zopo je postigao 44.322 bodova i smjestio se malo ispod Samsung Galaxy S5 modela.

Baterija i trajanje

Uređaj posjeduje bateriju jačine 2700 mAh. Na uređajima s ovakvim ekranom navikli smo na veće baterije, no i ova baterija je dobro obavila svoju zadaću. Baterija će vas progurati kroz jedan dan korištenja bez ikakvih problema. Vjerujemo kako će zahtjevniji korisnici poželjeti bateriju većih kapaciteta, no mnogima će biti sasvim dovoljna jer će nezahtjevni korisnici postići i dva dana s njom.

Multimedija, FM radio, glazba

Uređaj dolazi s jako minimalističkom aplikacijom za glazbu koja osim takvog izgleda ima i minimalističke opcije. Osim pregleda prema izvođačima, albumima i pjesmama aplikacija ne nudi ništa dodatno i kako bi u potpunosti iskoristili sve mogućnosti ovoga uređaja potrebno je zaviriti na Trgovinu Play i potražiti neke alternative kao što su Apollo ili Google Music.

Isti slučaj je i s aplikacijom za videe. U tu svrhu preporučili bi MX Player.

 

Kvaliteta zvuka je dobra, no položaj zvučnika je mana jer se nalazi na stražnjoj strani na dnu i prilikom korištenja korisnik ga prekrije rukom i time se gubi na kvaliteti. FM radio je podržan, no za njegov rad su potrebne slušalice.

Fotoaparat i video

Zopo ZP999 posjeduje 14-megapikselnu kameru na stražnjoj strani te jednu od 5 Mpx na prednjoj strani. Stražnja kamera donosi Sonyev sensor, točnije Sony Exmor s BSI (Back Side Illuminated Sensor).

 

Kameru je moguće pokrenuti iscrtavanjem slova „c“ na zaključanom ekranu i relativno brzo pojavljuje se sučelje kamere. Sučelje je pregledno i prevladavaju velike tipke, no osim tipki na ekranu, uređaj posjeduje i fizičku tipku za okidanje fotografija čime je fotografiranje mnogo ugodnije.

 

Aplikacija omogućuje fotografiranje u nekoliko scena i načina, moguće je dodati lokacijske oznake, mijenjati ekspoziciju, balans bijele boje te omogućuje HRD fotografiranje.

Kvaliteta fotografija je i više nego zadovoljavajuća i dostatna za većinu korisnika. Oni zahtjevniji se neće ipak zadovoljiti kvalitetom jer nije na razini ostalih flagship uređaja.

Kako je i za očekivati kvaliteta fotografija je odlična u savršenim uvjetima, no kako uvjeti padaju tako i kvaliteta fotografija drastično pada.

 

Fotografirano sa Zopo ZP999

 

Za fotografije u originalnoj veličini kliknite na link:

http://1drv.ms/1MyGMc1

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1426422909.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1426422932.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1426422961.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Uređaj donosi sve dostupne načine povezivanja osim infracrvenog porta. Najviše nas je iznenadio 4G (LTE) način povezivanja. LTE način povezivanja nismo uspjeli iskoristiti i spojiti se na 4G mrežu te se nadamo kako će buduća nadogradnja omogućiti spajanje na 4G mrežu. Osim ovog načina podržava sve ostale standarde - Wi-Fi, Bluetooth, NFC.

 

Zopo posjeduje samo jedan internet pretraživač i to je njegov standardni. Pretraživač nas dizajnom i funkcionalnošću podsjeća na Google Chrome, no s ipak manje mogućnosti. Pretraživač je brz pri otvaranju stranica i mijenjanju između tabova i smatramo kako će sasvim dobro obavljati svoju dužnost većini korisnika.

Navigacija

Uređaj dolazi s Google Maps navigacijom. U novijoj verziji Google Maps je omogućen u potpunosti u Hrvatskoj i stoga ako imate podatkovni paket sumnjamo da ćete tražiti alternative. Navigacija je jako dobra i prilično laka za svladati.

Uredski paket

Uređaj nam donosi DocumentsToGo aplikaciju. Aplikacija osim podrške za lokalnu, internu memoriju ima i podršku za povezivanje s Google računom. Aplikacija također pruža mogućnost i kriptiranja dokumenata.

Organizator i alarm

Organizator je ukomponiran u kalendar i omogućuje sinkronizaciju s Google računom tako da će svaka izmjena na računalu biti evidentirana i na mobitelu. Aplikacija je pregledna i omogućuje brzo i lako snalaženje među obavezama.

 

Alarm je kao i do sada uklopljen u sat. Izmjena u sučelju alarma je odabir vremena. Vrijeme sada birate pomoću kružnog sata koji liči na analogni i pri prvom pogledu može izgledati malo zbunjujuće, no u stvarnosti je prilično jednostavno.

Aplikacije i igre

Od već nabrojanih aplikacija uređaj ne donosi neke druge. No zahvaljujući Trgovini Play na dohvat prsta vam stoje tisuće aplikacije i igara za koje zbog performansi uređaja neće biti problema prilikom korištenja.

Cijena za Zopo ZP999

Cijena uređaja je 2999 kn (ožujak 2015.).

Cool faktor

Cool je veličina uređaja i dodatna tipka za kameru.

Zaključak testa

Zopo ZP999 je zanimljivi mobilni uređaj koji pokušava napasti najviši klasu. Iako je dosegnuo visoku ljestvicu uređaj nije ponudio u potpunosti iskustvo kao ostatak flagship uređaja, no s obzirom na cijenu od 2999 kn uređaj je svakako ponudio mnogo i postao jako zanimljiv i jedan od konkurenata najboljima na tržištu.

 

Plus

+ izrada

+ ekran

+ cijena

 

Minus

- 4G mreža ne radi

- veliki bezeli

Konkurencija - LG G3

LG G3 je dimenzijama nešto kompaktniji, a s istom dijagonalom ekrana. Najveća prednost G3 je što potječe od renomiranog proizvođača i dolazi s dobro poznatim Snapdragon čipsetom. Ostatak specifikacija je više manje isti, a G3 se izdvaja nešto sitno višom cijenom.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1426423134.jpg

Konkurencija - Oppo Find 7A

Oppo Find je također uređaj jednog kineskog proizvođača, no on kao i Zopo ulazi u premium klasu kineskih brandova. Find 7A krasi također odličan 5,5-inčni ekran, no ispod se nalazi Snapdragon čipset koji pokazuje da je ovaj Kinez klasu iznad. Ostatak specifikacija su više-manje slične jer ne može ni jedan kaskati za drugim.

 

©Mobil.hr, 03/2015.

 

 

 

Komentari

jk

13. travnja 2015 - 16:27 Prijavi neprimjeren komentar

E da, mobitel je izvrstan u svemu. Imam samo pohvale za njega.

jk

13. travnja 2015 - 16:25 Prijavi neprimjeren komentar

4G mreža radi. Potrebno je promijeniti postavke i nema problema. Na Speedtestu moj Zopo 999 doseže 90 Mbps.

Odgovori